Zadaj pytanie

Protezy zębowe

Lek stomatolog Łukasz Mroczkowski:

Często zgłaszają się do mnie osoby , którym brakuje zębów. Najczęściej powodem zgłoszenia są luki w uzębieniu powodujące zły wygląd. Mało kto wie, że utrata zębów skutkuje poważnymi skutkami zdrowotnymi i uszkodzeniem całego narządu żucia. Zalecam uzupełnienie zębów jak najszybciej po ich utracie. Najlepsze i najzdrowsze są uzupełnienia stałe (montowane na stałe) oparte na implantach , ewentualnie na własnych zębach pacjenta jak korony i mosty. Protezy są najczęściej rozwiązaniem tymczasowym np. do wygojenia dziąsła po usunięciu zębów.

PROTEZA AKRYLOWA TYPU OSIADAJĄCEGO

PROTEZA AKRTYLOWA CZĘŚCIOWA

Tego rodzaju protezy są najtańsze. Są one oparte wyłącznie na błonie śluzowej wyrostka zębodołowego oraz o zęby własne za pomocą klamer z drutu. Są one niezdrowe na dłuższą metę, gdyż uszkadzają i wyważają własne zęby pacjenta. Ich noszenie powoduje obniżenie wyrostka zębodołowego z powodu ucisku jaki wywołują. Są też dość grube i niezbyt wygodne, gdyż akryl to tworzywo dość nieodporne na złamanie.

PROTEZA AKRYLOWA CAŁKOWITA

Przy bezzębiu wykonuje się akrylową protezę całkowitą. Górna na ogół dobrze się trzyma, dolna zaś jest mało stabilna, gdyż podłoże protetyczne jest tu ograniczone.

Lek stomatolog Łukasz Mroczkowski:

Problem niewystarczającej stabilizacji dolnej protezy rozwiązuje wszczepienie co najmniej dwóch implantów. Zapobiegają one nadmiernej ruchomości takiego uzupełnienia i zapewniają większy komfort żucia.

PROTEZA SZKIELETOWA

Lepszym rozwiązaniem są protezy szkieletowe. Opierają się na własnych zębach, dzięki czemu nie osiadają, a przenoszenie sił żucia zbliżone jest do fizjologicznego. Ponadto są stabilniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu higieny, stwarzają mniejsze ryzyko chorób przyzębia. Mają wytrzymałą, metalową konstrukcję, są delikatniejsze, cieńsze, łatwiej jest się do nich przyzwyczaić. Najczęściej elementami, które pozwalają na ich umocowanie, są metalowe klamry, ale możliwe jest zastosowanie specjalnych niewidocznych zatrzasków, zamków. Rozwiązanie takie jest droższe, ponieważ konieczne jest założenie koron na niektóre własne zęby (jedna część zamka znajduje się w protezie, druga w koronie).

PROTEZA SZKIELETOWA ACETALOWA

Są alternatywą dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. Acetal jest to materiał odporny na zginanie, łamanie, dzięki temu protezy acetalowe są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie do klasycznych protez szkieletowych mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł. Ich użytkowanie jest łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.

Zalety protez acetalowych:

 • dzięki szkieletowi wykonanemu z acetalu są cienkie i estetyczne( klamry w kolorze zębów)
 • prawie nie pokrywają podniebienia – są lekkie
 • zapewniają dobre utrzymanie - umocowane są na klamrach
 • nie wywołują reakcji alergicznych
 • nie uciskają dziąseł i podniebienia - nie niszczą wyrostka zębodołowego

 

Lek. Stomatolog Jadwiga Gumińska:

Jestem doświadczonym lekarzem stomatologiem. Pracując w tym zawodzie nieraz obserwowałam skutki złego dopasowania uzupełnień protetycznych. Może im towarzyszyć postępująca ruchomość zębów, stan zapalny dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli to możliwe staram się wykonać pacjentowi uzupełnienie stałe np. most protetyczny. Jest to dla pacjenta zdrowsze i bardziej komfortowe. Niekiedy jednak jedynym rozwiązaniem jest proteza. Proteza szkieletowa jest zdrowsza dla zębów i wygodniejsza dla pacjenta. Oczywiście każda proteza powinna być od czasu do czasu wymieniona, gdy z powodu zaniku podłoża protetycznego nie pasuje i trzeba ją wymienić.
(zwykle co 5-7 lat)

PROTEZA NYLONOWA

W ostatnich latach coraz częściej stosujemy nowoczesne protezy nylonowe To najnowsze rozwiązanie protetyki stomatologicznej. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych częściowych protez akrylowych. Wykonane są ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia im odporność na złamania i znacznie zwiększa komfort użytkowania.

W porównaniu do protez wykonanych z akrylu protezy te mają wiele zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze dla Pacjenta.

Zalety:

 • są dużo cieńsze od standardowych protez;
 • mają lepsze utrzymanie - nie spadają;
 • nie wywołują reakcji alergicznych;
 • nie mają metalowych klamer - estetyczne klamry w kolorze dziąseł;
 • są lekkie i elastyczne - nie łamią się i nie pękają;
 • mają mniejszy zasięg - zajmują mniej miejsca w jamie ustnej;
 • nylon jest bardzo transparentny, przez co doskonale komponuje się z naturalną śluzówką pacjenta.

PROTEZY TYPU OVERDENTURE

Rzadziej spotykany typ protez ruchomych to protezy typu overdenture, czyli oparte na korzeniach własnych zębów zaopatrzonych w różnego rodzaju zaczepy. Znajdują zastosowanie przy resztkowym uzębieniu, gdy korzenie zębów są zbyt słabe lub jest ich zbyt mało, aby stanowić filary mostu. Instaluje się na nich specjalne zatrzaski, które mocują ruchomą protezę odtwarzającą cały łuk zębowy.

 

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!