Co to jest diastema, jak się ją leczy?
Diastema to przerwa między górnymi siekaczami. Bywa niewielka, a czasem dość duża. Niektórym to nie przeszkadza, ale większość ludzi uważa to za nieestetyczne i chce skorygować. W Asdent-Gruca uważamy, że korekta estetyki zębów jest wystarczającym powodem dla podjęcia leczenia, gdyż aspekty psychologiczne i społeczne są równie ważne jak aspekty zdrowotne.
Leczenie diastemy przeprowadza się po zakończeniu wzrostu, czyli u pacjentów dorosłych. Przyczyną diastemy jest najczęściej różnica wielkości górnych i dolnych zębów, gdzie górne zęby przednie są nieco za wąskie. Stomatolog może zamknąć diastemę powiększając siekacze przyśrodkowe szczęki (jedynki), jednak najczęściej to boczne siekacze (dwójki) są zbyt małe, a nie jedynki i po takim postępowaniu jedynki mogą być za szerokie dla dwójek, co nie wygląda ładnie. Prawidłowe postępowanie polega na korekcie ortodontycznej- zsunięciu zębów do siebie i kosmetycznym powiększeniu siekaczy bocznych (dwójek), a niekiedy również jedynek. Kosmetyczna nadbudowa nie jest agresywnym działaniem, polega na wymodelowaniu zewnętrznej ściany zęba kompozytem. Nie trzeba szlifować zębów, kompozyt jest niejako doklejony do zęba. Współczesne kompozyty i systemy klejenia zapewniają trwały efekt i naturalne piękno przez długi czas. Oczywiście mamy do dyspozycji również inne metody jak licówki, korony itp.
W przypadku prezentowanym poniżej pacjentka miała dużą przerwę między przednimi zębami. Diastema między siekaczami spowodowana była zbyt małymi górnymi zębami i przerośniętym wędzidełkiem wargi górnej. Leczenie ortodontyczne poprawiło ustawienie zębów, kosmetyczna nadbudowa siekaczy górnych skorygowała kształt zębów przednich, wędzidełka wargi górnej zostały poprawione chirurgicznie.
Przed i po leczeniu