Zadaj pytanie

Nawet pojedyncze braki zębowe muszą być uzupełniane! Dlaczego?

Jeśli brakuje Ci jednego, lub kilku zębów, to należy je uzupełnić i to nie tylko z powodów estetycznych.

Jeśli się tego nie zrobi, to sąsiednie zęby już po kilku miesiącach zaczną się rozsuwać, ( patrz schemat- 1) przechylą się do luki po usuniętym zębie ( patrz schemat- 2) , a kość w miejscu gdzie usunięto ząb będzie zanikała. ( patrz schemat- 3). Ząb z przeciwległego łuku zębowego będzie się wydłużał, aby spotkać inne, z którymi mógłby kontaktować. ( patrz schemat- 4).

 

Skutki długoczasowe takiej sytuacji są katastrofalne dla całego narządu żucia. Zęby które przechyliły się do luki są poddawane niefizjologicznym siłom poza osią zęba( patrz schemat- 5) Siły te potęgują przechylanie zęba i powodują ich wyważanie oraz utratę kości w okolicy brzegu dziąsłowego. Powstaje kieszeń dziąsłowa i kostna, gdzie gromadzą się bakterie i kamień nazębny, powodując jeszcze szybszy zanik kości oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Ząb, który wydłuża się do luki z przeciwległego łuku zębowego, staje się miejscem ciągłego urazu, co skutkuje patologicznym starciem szkliwa, uszkodzeniu aparatu zawieszeniowego zębów, chorobami przyzębia, a nawet problemami za stawami skroniowo- żuchwowymi. Zanik kości w okolicy usuniętego zęba następuje bardzo szybko, powodując zwężenie wału kostnego w którym osadzone są zęby. Skutkiem tego niejednokrotnie po pewnym czasie nie można wprowadzić implantu zęba, z powodu zbyt małej ilości kości, co zmusza lekarza do skomplikowanego i czasochłonnego leczenia.

Jedynie szybka interwencja protetyczna, lub ortodontyczna może zapobiec wspomnianym wyżej zjawiskom. Implantacja zapobiega wczesnemu zanikowi kości w miejscu utraconych zębów.

Lek. ortodonta Tomasz Gruca:

W mojej praktyce nieustannie obserwuję skutki utraty zębów. Najczęściej trafiają do mnie osoby, którym dawniej usunięto zęby i ich nie wstawiono. Po kilku latach w wyniku przechylania i rozsuwania się zębów sąsiadujących z luką następuje obniżenie wysokości zgryzu. W efekcie na górne zęby przednie wywierana jest niefizjologiczna siła co powoduje ich wychylanie, rozsuwanie i nadmierne ścieranie. Nagle pojawiają się nieestetyczne szpary których dawniej nie było i dopiero wtedy osoby takie szukają pomocy. Nigdy by nie doszło do takich sytuacji, gdyby te osoby w porę wstawiły utracone zęby.

Lek. Stom . Łukasz Mroczkowski:

Osobiście polecam zabieg implantacji, gdyż uważam, że tylko implant może się równać z własnym zębem. Tradycyjne metody wiążą się z szlifowaniem zębów i niekiedy z koniecznością ich leczenia kanałowego. Uważam, że utracone zęby należy jak najszybciej uzupełnić. Jeśli się tego nie zrobi kość w miejscu utraconego zęba staje się coraz węższa, co utrudnia skuteczną implantację, a czasem zmusza nas do dodatkowych zabiegów rekonstrukcyjnych.

Skutki nieuzupełnienia zębów:

  • Między zębami pojawiają się szpary, które są nieestetyczne i dziąsło między nimi jest drażnione, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego .
  • Zęby przechylają się stopniowo w kierunku luki, co powoduje asymetrię uśmiechu oraz są poddawane niefizjologicznym siłom poza osią zęba. Siły te potęgują przechylanie zęba i powodują ich wyważanie oraz utratę kości w okolicy brzegu dziąsłowego. Powstaje kieszeń dziąsłowa i kostna, gdzie gromadzą się bakterie i kamień nazębny, powodując jeszcze szybszy zanik kości oraz nieprzyjemny zapach z ust.
  • Ząb z przeciwnego łuku, nie mając podparcia, wydłuża się do luki i przeszkadza w ruchach bocznych żuchwy i prowadzi do jego uszkodzenia i rozchwiania, a w konsekwencji do usunięcia.
  • W miejsce po usuniętym zębie zachodzą procesy zaniku kości i dziąsła, prowadzące do obniżenia ich wysokości. Im dłużej trwa taki zanik, tym jest większy i z czasem trudniej jest lekarzowi uzyskać idealną estetykę uśmiechu, co zmusza niekiedy implantologa do dodatkowego zabiegu regeneracyjnego.
  • Niekontrolowane przesunięcia zębów prowadzą do zaburzeń zgryzu i obniżenia wysokości zwarcia. Skutkiem nieprawidłowych kontaktów między zębami ulegają one uszkodzeniu pod wpływem niefizjologicznych sił, które pośrednio uszkadzają staw skroniowo- żuchwowy.

 

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!