Zadaj pytanie

Higiena w czasie leczenia ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne, a szczególnie aparaty stałe utrudniają właściwe oczyszczenie zębów, gdyż elementy przyklejone do zębów powodują zwiększoną adhezję płytki nazębnej i utrudnione naturalne oczyszczanie zębów przez ślinę, powodując zwiększone narażenia na próchnicę, odwapnienie szkliwa i choroby przyzębia i dziąseł.

Skutkiem nieprawidłowej higieny mogą być odwapnienia zębów w postaci nieładnych jasnych plam i ciemnych przebarwień, spowodowanych długotrwałym działaniem bakterii próchnicotwórczych.

W Asdent- Gruca uważamy, że przed leczeniem ortodontycznym należy profesjonalnie oczyścić zęby z kamienia i osadów poprzez zabiegi higienizacyjne takie jak:

higienistka stomatologiczna Monika Laszewicz radzi: (minifoto)
Osoba, która ma stały aparat ortodontyczny powinna unikać bardzo twardych pokarmów, gumy do żucia oraz słodkich oblepiających zęby jak toffi. Słodkie przekąski i napoje należy popijać wodą, lub wypłukać nią usta. Zęby oczyszcza się po każdym posiłku, min. 4 razy dziennie, najlepiej używając specjalnych instrumentów jak wyciorki, nitka itp.

Czytaj więcej o diecie w trakcie leczenia aparatem stałym

CZYSZCZENIE ZĘBÓW Z APARATEM STAŁYM

Szczoteczka podstawowa powinna mieć włosie o różnej długości, a najlepiej jak ma rowek wzdłuż główki szczoteczki, dzięki czemu łatwiej dociera do powierzchni zęba otaczających zamek ortodontyczny, gdzie najbardziej zbiera się płytka nazębna.

Szczoteczka elektryczna- powinna być zaopatrzona w specjalne końcówki przeznaczone do aparatów stałych. Są one przeznaczone głównie dla osób, które nie potrafią  wystarczająco dobrze poradzić sobie szczoteczką manualną, np. dla dzieci.

Szczoteczka jednopęczkowa, z ultra-cienkim, delikatnym włosiem o długości pęczka 6 mm, czyści dokładnie całą powierzchnię zęba i bruzdy okołozębowe. Nacisk szczoteczki na zęby jest zbędny, ponieważ zaokrąglone, miękkie włosie o średnicy 0,15 mm dopasowuje się znakomicie do anatomii zęba i brzegu dziąsła. Szczoteczka jednopęczkowa służy do mycia oddzielnie każdego zęba, szczególnie bruzdy okołozębowej oraz brzegu dziąsła.

 

Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych (wyciorki) dokładnie oczyszczają miejsca, w których stale zalega osad u osób posiadających większe przestrzenie międzyzębowe a także u osób noszących aparat ortodontyczny. Mała główka szczoteczki dociera do wszystkich przestrzeni oraz elementów konstrukcji aparatu. Przy utrzymaniu prawidłowej higieny podczas leczenia ortodontycznego pacjenci po ściągnięciu aparatu nie mają problemu z demineralizacją szkliwa (białe plamy) i mogą się cieszyć osiągniętym efektem leczenia. Należy pamiętać, by dobrać odpowiedni do luki rozmiar szczoteczki międzyzębowej.

       

Nić dentystyczna; By skutecznie chronić przestrzenie międzyzębowe przed rozwojem próchnicy konieczne jest stosowanie nitek dentystycznych. Nitki dentystyczne skutecznie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych, czyli miejsc, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł, a włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć.
Nitki dentystyczne stosujemy do oczyszczania ciaśniejszych przestrzeni międzyzębowych, których nie jest w stanie wyczyścić szczoteczka międzyzębowa.

Specjalna nitka-gąbka (o strukturze gąbki) woskowana w trakcie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nitka przekształca się w specjalną „gąbkę”, aby skuteczniej usuwać bakterie, nawet o 40% więcej w porównaniu ze standardową nitką.

Waterpik- pomocnicze urządzenie służące do oczyszczania zębów strumieniem wody pod ciśnieniem jest bardzo pomocne u pacjentów użytkujących aparat stały.

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!