Zadaj pytanie

Piaskowanie - aby usunąć z zębów osady nazębne i przebarwienia i przywrócić im naturalny blask.

Piaskowanie zębów to zabieg, który polega on na usuwaniu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą specjalnego urządzenia tzw. piaskarki , które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Podczas zabiegu piaskowania zębów zostanie usunięty także kamień nazębny, ale tylko ten, który jest osadzony na zębach w nieznacznym stopniu. W związku z tym piaskowanie może być zabiegiem uzupełniającym skaling, czyli zabieg kompleksowego usuwania kamienia nazębnego.

Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest przeznaczone dla:

  • palaczy,
  • osób pijących dużo kawy i herbaty,
  • osób noszących aparaty ortodontyczne,
  • posiadaczy tzw. stłoczonych zębów,
  • osób, które zdecydowały się na wybielanie zębów .

Osoby te powinny decydować się na zabieg co kilka miesięcy.
Piaskowanie zębów można uważać także za zabieg profilaktyczny, który wykonuje się raz do roku. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień, sprawi, że zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.

Czy piaskowanie zębów jest zabiegiem bolesnym?

Piaskowanie zębów jest bezpieczne i bezbolesne, jednak wrażliwsi pacjenci po zabiegu mogą odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Charakterystyczne jest także pojawienie się w ustach nieprzyjemnego, słonawego smaku piasku dentystycznego.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Następnie zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej przy pomocy ssaka.
Po piaskowaniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji) w celu wzmocnienia szkliwa zębowego. Piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.

Zalecenia po zabiegu

Przez pierwsze 3 godziny po zabiegu pacjent powinien wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów, gdyż w tym okresie zęby są podatne na przebarwienia. Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci powinni pamiętać jednak, że jeśli chcą jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny, muszą zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

  • alergia na sodę lub inne składniki używane podczas zabiegu,
  • stan zapalny dziąseł i jamy ustnej,
  • owrzodzenie narządów układu pokarmowego (wątroby, żołądka),
  • zaburzenia czynności płuc (astma, pylica),
  • rany i bolesność błon śluzowych jamy ustnej.
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!