Przyczyny wad zgryzu
ETIOLOGIA WAD ZGRYZU
Przyczyny wad zgryzu możemy podzielić na podstawowe grupy:
- genetyczne
- z powodu chorób ogólnoustrojowych
- czynniki miejscowe
CZYNNIKI GENETYCZNE
Wady zgryzu towarzyszą wielu chorobom o podłożu genetycznym jak np. zespół Downa. U wielu osób występują rodzinne skłonności do wad zgryzu takie jak progenia (przodożuchwie lub wielkożuchwie), tyłożuchwie, małożuchwie. Poważne wady zgryzu jak np. zgryz otwarty całkowity lub zgryz głęboki, znaczne stłoczenie zębów, lub ich szparowatość i diastema.
Czynniki genetyczne są różnie nasilone i mają różny wpływ na rozwój zgryzu. Niekiedy jest to tak silny wpływ, że lekarz może jedynie zmniejszać rozmiar problemu w trakcie wzrostu. Właściwe leczenie jest podejmowane po ukończeniu wzrostu, niekiedy we współpracy z chirurgiem szczękowym.
Zobacz efekt leczenia u pacjenta z wadą zgryzu o podłożu genetycznym (progenia)
WPŁYW CHORÓB OGÓLNOUSTROJOWYCH
Niektóre choroby wpływają na rozwój zgryzu w sposób niekorzystny. Należą do nich szczególnie zaburzenia gruczołów dokrewnych, które produkują hormony regulujące procesy zachodzące w organizmie człowieka.
Należą do nich:
- zaburzenia przysadki mózgowej (gigantyzm, aktomegalia, karłowatość przysadkowa)
- choroby tarczycy
- krzywica i brak witaminy D
- zaburzenia powstające w życiu płodowym (urazy, brak witaminy A,B, wpływ niektórych leków, promieniowanie jonizujące- rentgena, alkohol, nikotyna)
- przebyte w okresie ciąży (szczególnie w 3 pierwszych miesiącach) choroby wirusowe takie jak : różyczka, grypa, odra, ospa, półpasiec, opryszczka zwykła. Choroby pasożytnicze : toksoplazmoza, listerioza oraz ogólne jak cukrzyca, niedokrwistość.
CZYNNIKI MIEJSCOWE
Dysfunkcje to zaburzone czynności fizjologiczne, które wpływają na rozwój wad zgryzu. Należą do nich: nieprawidłowe oddychanie, połykanie, żucie, mowa, nieprawidłowa pozycja dziecka w czasie snu i karmienia, wady postawy.
Parafunkcje to szkodliwe nawyki, które powtarzają się często i są wykonywane najczęściej nieświadomie. Należą do nich: ssanie smoczka, palca, warg, języka; obgryzanie paznokci, ołówków, zapałek, zgrzytanie zębami.
Próchnica - niezwykle częstą przyczyną problemów zgryzowych jest przedwczesna utrata zębów mlecznych na skutek próchnicy. Zęby mleczne nie tylko służą do odżywiania dziecka, ale pełnią również funkcję naturalnych utrzymywaczy przestrzeni dla zębów stałych. Ich utrata wiąże się z koniecznością leczenia polegającego na utrzymaniu przestrzeni. Utrata zębów stałych w sposób oczywisty uszkadza narząd żucia i prowadzi do rozwoju zgryzu głębokiego, patologicznego starcia,
rozsuwania się zębów i uszkodzenia przyzębia i stawów skroniowo żuchwowych.