Implanty
Implanty zębowe służą do uzupełniania braków zębowych oraz do poprawy stabilizacji protez zębowych od ponad 35 lat. Implanty są imitacją prawdziwego korzenia zęba, gdyż są wykonane z tytanu, który zrasta się z kością. Jest on doskonale tolerowany przez organizm i na tyle wytrzymały, aby sprostać obciążeniom, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów. Zęby odbudowane na implantach estetyką nie różnią się od zębów naturalnych.
Wskaźnik powodzenia zabiegów jest jak na medycynę bardzo wysoki. Pozytywna integracja z tkanką kostną po 3 latach utrzymuje się w 98%, a po 10 latach wskaźnik powodzenia wynosi około 95%., zaś prawdopodobieństwo utrzymania implantu przez okres 15 lat waha się w granicach 94 %, przy założeniu, że pacjent przestrzega odpowiedniej higieny jamy ustnej. Choroby dziąseł które towarzyszą złej higienie mogą także doprowadzić do utraty wszczepu.
Tylko implantacja zapobiega wczesnemu zanikowi kości w miejscu utraconych zębów.
Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby ?
Jeśli brakuje Ci jednego, lub kilku zębów, to należy je uzupełnić i to nie tylko z powodów estetycznych. Jeśli się tego nie zrobi, to sąsiednie zęby już po kilku miesiącach przechylą się do luki po usuniętym zębie. Ząb z przeciwległego łuku zębowego będzie się wydłużał, aby spotkać inne, z którymi mógłby kontaktować, a kość w miejscu gdzie usunięto ząb będzie zanikała. Skutki długoczasowe takiej sytuacji są katastrofalne dla całego narządu żucia. Zęby które przechyliły się do luki są poddawane niefizjologicznym siłom poza osią zęba. Siły te potęgują przechylanie zęba i powodują ich wyważanie oraz utratę kości w okolicy brzegu dziąsłowego. Powstaje kieszeń dziąsłowa i kostna, gdzie gromadzą się bakterie i kamień nazębny, powodując jeszcze szybszy zanik kości oraz nieprzyjemny zapach z ust.
Ząb, który wydłuża się do luki z przeciwległego łuku zębowego, staje się miejscem ciągłego urazu, co skutkuje patologicznym starciem szkliwa, uszkodzeniem aparatu zawieszeniowego zębów, chorobami przyzębia, a nawet problemami za stawami skroniowo- żuchwowymi. Zanik kości w okolicy usuniętego zęba następuje bardzo szybko, powodując zwężenie wału kostnego, w którym osadzone są zęby. Skutkiem tego niejednokrotnie po pewnym czasie nie można wprowadzić implantu zęba, z powodu zbyt małej ilości kości, co zmusza lekarza do skomplikowanego i czasochłonnego leczenia.
Jedynie szybka interwencja protetyczna, lub ortodontyczna może zapobiec wspomnianym wyżej zjawiskom.