Dlaczgo należy leczyć wady zgryzu?
Zdrowy zgryz to nie tylko piękny wygląd zębów, ale także zdrowy narząd żucia. Nieleczona wada zgryzu często prowadzi do rozwoju chorób jamy ustnej, a w konsekwencji także do zaburzeń ogólnoustrojowych , głównie układu pokarmowego i nerwowego.
Narząd żucia to skomplikowany mechanizm składający się z zębów, kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych, otaczających tkanek miękkich. Główne zadanie tego układu to rozdrobnienie pokarmu i przygotowanie do trawienia, ale elementy narządu żucia pełnią także inne funkcje: np. w artykulacji głosek.
Skutki nieleczenia wad zgryzu u dzieci
- uszkodzenie zębów stałych, rozwój próchnicy i choroby dziąseł i stawów skroniowo- żuchwowych
- pogorszenie (progresja ) wady zgryzu , utrata możliwości leczenia, które są większe w okresie wzrostu
- wady wymowy
- brak miejsca dla zębów stałych ( stłoczenie, zęby zatrzymane)
- nadmiernie wychylone zęby ( zły wygląd i narażenie na urazy i złamania zębów)
- szybkie ścieranie zębów
- gorszy wygląd twarzy (np. cofnięta bródka)
- zły wygląd zębów prowadzi do kompleksów i niskiej samooceny
- problemy z gryzieniem i żuciem, a w konsekwencji choroby przewodu pokarmowego
Skutki nieleczenia wad zgryzu u dorosłych
Następstwa nieleczenia wady zgryzu zależą od stopnia jej nasilenia i są rozłożone w czasie. Różne wady powodują różne następstwa. Stłoczenie zębów skutkuje trudnością w oczyszczeniu zębów, co przyczynia się do rozwoju próchnicy, szybkim odkładaniem się kamienia nazębnego, co w efekcie prowadzi do chorób dziąseł, zaniku kości, ruchomości zębów i ich utraty, czyli do choroby potocznie nazywanej paradontozą.
Nieprawidłowe ułożenie zębów prowadzi do ich szybkiego ścierania, ukruszenia i ułamania oraz obniżenia wysokości zwarcia, a w następstwie do starczego wyglądu twarzy, chorób i bólu stawów skroniowo-żuchwowych. Zły kontakt między górnymi i dolnymi zębami przyczynia się do obniżenia dziąseł, czyli recesji dziąsłowych, a w efekcie złego wyglądu zębów i ich nadwrażliwości, a także przygryzanie policzków i warg.
Każde z tych powikłań może być pierwszym ogniwem w chorobotwórczym łańcuchu zdarzeń, prowadząc do powikłań ogólnoustrojowych. Najczęściej może dochodzić do powikłań ze strony układu pokarmowego i układu nerwowego.
Dochodzą do tego jeszcze czynniki natury estetycznej, pogorszenie samooceny, kompleksy, gorsze relacje społeczne, osobiste i zawodowe.
Oprócz względów medycznych ważny jest również aspekt estetyczno- psychologiczny leczenia ortodontycznego. Wygląd twarzy jest wizytówką osoby i decyduje o tym, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, szczególnie w pierwszym kontakcie. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, a w szerszej perspektywie przyczynia się do sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym, również poprzez poprawę własnej samooceny, pozbycie się kompleksów i zahamowań. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie.
Dzisiaj nikogo nie dziwi osoba, która ma aparat ortodontyczny. Pacjenci podkreślają, że jest to modne, że czują się kimś kto dba o swój wygląd.
Osobiście nie znam osoby, która po leczeniu ortodontycznym nie zdecydowała by się na nie ponownie, gdyby jeszcze raz stanęła przed tą decyzją. Zwykle słyszę opinie, że leczenie nie jest tak uciążliwe jak się spodziewali.
Jak to robimy?
Skutecznie korygujemy wady zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Przygotujemy profesjonalny plan leczenia, z kosztorysem zabiegów oraz z szacunkowym czasem leczenia. Zapewniamy szybkie efekty i postaramy się o zminimalizowanie dolegliwości . Tak planujemy leczenie, aby efekty były trwałe i nie dochodziło do nawrotu wady.
Nie boimy się trudnych przypadków. Mamy w tym wieloletnie doświadczenie i wielu zadowolonych pacjentów. Współczesna ortodoncja w połączeniu ze stomatologią estetyczną skutecznie radzi sobie z problemami takimi jak np. braki zębów w odcinku przednim, szpary między zębami, stłoczenie zębów, zęby przechylone, obrócone, poza łukiem, uśmiech dziąsłowy itp.
Współczesna ortodoncja to nie tylko wygląd zębów, ale także rysy twarzy, profil, gdyż ustawienie zębów ma wpływ na wygląd warg, nosa, brody oraz estetyki uśmiechu. Dzięki leczeniu można przywrócić harmonię, a więc piękno.
W wyniku nieleczonej wady zgryzu możemy mieć negatywne konsekwencje natury miejscowej i (lub) ogólnoustrojowej. Najczęstsze miejscowe powikłania nieleczonej wady zgryzu to:
- choroby przyzębia
- próchnica zębów
- zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni
- wada wymowy
- zaburzenia żucia
- ułamania i ukruszenia zębów
- uszkodzenia błony śluzowej warg i policzków
Każde z tych powikłań może być pierwszym ogniwem w chorobotwórczym łańcuchu zdarzeń, prowadząc do zaburzeń ogólnoustrojowych. Najczęściej może dochodzić do powikłań ze strony układu pokarmowego i układu nerwowego. Dochodzą do tego jeszcze czynniki natury estetycznej.