Technika lingwalna
Synonimy: Aparat lingualny, technika lingwalna, technika lingualna, aparat językowy, aparat od środka, aparat niewidoczny
Istotą techniki lingwalnej jest umieszczenie zamków ortodontycznych od strony języka – zamki przyklejane są do wewnętrznej powierzchni zęba. Leczenie prowadzone jest tak, aby żadne elementy aparatu stałego nie były widoczne nawet przy szerokim uśmiechu. Technika językowa używana jest głównie do korekty niewielkich nieprawidłowości w ułożeniach zębów.
ZALETY TECHNIKI LINGWALNEJ
Aparatem lingwalnym można skrócić czas leczenia pacjenta, gdyż siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają. Poza tym ortodonta stosuje cienkie łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu podczas leczenia. Aparat taki jest niestety trochę droższy, gdyż zamki te klei się po uprzednim przygotowaniu w pracowni technicznej.
Najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów lingwalnych
Jak długo trwa leczenie aparatem lingwalnym?
Lecząc aparatem językowym, możemy skrócić czas leczenia, gdyż siła przyłożona do zęba, znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają a działając na nie delikatniejszą siłą, sprawiamy, że leczenie często przebiega bez bólu.
Czy występują jakieś działania uboczne stosowania aparatów językowych?
Nie ma żadnych działań ubocznych, zamki są tak skonstruowane, że nie powodują żadnych dolegliwości. Mogą na początku leczenia dać dyskomfort i powodować seplenienie, ale to mija po kilku dniach, a u niektórych osób w ogóle nie występuje.
Czy leczenie aparatem niewidocznym można podjąć w każdym wieku?
Nie ma ograniczeń wiekowych. Leczymy każdą osobę dorosłą, oraz młodzież u których aparat ten jest szczególnie zalecany, gdyż nastolatkowie mają większy problem z właściwą higieną jamy ustnej. W konsekwencji podczas leczenia ortodontycznego mogą pojawić się odwapnienia szkliwa wokół elementów aparatu stałego. Odwapnienia te na zewnętrznych powierzchniach zęba mogą nieestetycznie wyglądać, a od wewnętrznej strony zębów nie mają znaczenia. O ewentualnym niebezpieczeństwie wystąpienia tych zmian poinformuje lekarz.
Dlaczego tak mało ortodontów stosuje aparaty lingwalne?
Jest to technika trudna, wymagająca dużej wiedzy i ciągłego, ustawicznego szkolenia się, a jest ono również kosztowne.
Czy aparat lingwalny jest wygodny i nie przeszkadza w mówieniu?
Zamki są bardzo płaskie, dzięki czemu pacjent ma zapewnione maksimum komfortu podczas użytkowania. Niewielkie trudności mogą wystąpić w krótkim okresie bezpośrednio po przyklejeniu, ale po kilku dniach mijają.