Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?
Kamień nazębny ma szkodliwy wpływ na tkanki otaczające zęby. Gromadzi się najczęściej wokół zębów w miejscu gdzie dziąsło powinno szczelnie przylegać do zęba. Kamień, szczególnie poddziąsłowy powoduje odsunięcie dziąsła od zęba i umożliwia wnikanie bakterii pod dziąsło, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Skutkiem tego jest stopniowy zanik kości otaczających ząb. Po kilku latach dochodzi do tak dużego zaniku kości, że zęby zaczynają się chwiać a nawert wypadać.
Higienistka stomatologiczna Iwona Guzy radzi
Zalecam regularną kontrole i usuwanie kamienia( u osób podatnych nawet co 3 miesiące). Zabieg jest wykonywany narzędziem ultradżwiękowym, którego końcówka drgając powoduje odpadanie kamienia i jednocześnie wygładza powierzchnię korzeni, co hamuje nawarstwianie się nowego kamienia. Powierzchnie międzyzębowe polerowane są przy użyciu paseczków.
Stanj zapalny dziąsła - cichy zabójca zębów - czytaj więcej...
Przyczyny powstawania kamienia nazębnego
Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka. W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli parodontozy.
Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów i picie kawy czy herbaty.
Jak wygląda skaling naddziąsłowy?
Skaling naddziąsłowy to zabieg, który ma na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonuje się zwykle za pomocą ultradźwięków. Końcówkę skalera przykłada się do miejsc, gdzie występuje kamień. Następnie ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodując ich pęknięcia i oderwanie od trzonu zębów. Na koniec zabiegu oczyszczone zęby zostają wypolerowane, dzięki czemu ich powierzchnia jest gładka i zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia.
Jak wygląda skaling poddziąsłowy?
Skaling poddziąsłowy to zabieg, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego zalegającego w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła, a nawet w korzeniu zęba. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą skalerów ultradźwiękowych, a także kiretu - specjalistycznego sprzętu dentystycznego, którego odpowiednie wygięcia zapewniają dostęp do każdej szczeliny jamy ustnej. Po oczyszczeniu szyjek zębowych z kamienia nazębnego, stomatolog wykonuje polerowanie. Dzięki temu zabiegowi kamień nie będzie się szybko osadzał. W celu wzmocnienia korzenia zęba, po zabiegu można wykonać fluoryzację. Skaling poddziąsłowy w niewielkim stopniu ingeruje w tkanki zęba, w związku z tym jest całkowicie bezpieczny.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Można ją zlikwidować poprzez wykonanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie zabezpieczy powierzchnie zębów przed powstawaniem próchnicy.
Czy skaling jest bolesny?
Głowice, które usuwają kamień nazębny, są zazwyczaj chłodzone wodą, w związku z tym zabieg jest praktycznie bezbolesny i dobrze znoszony przez pacjenta.
Jak często przeprowadzać skaling?
Zabieg powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku. W przypadku palaczy zabieg powinien być wykonywany częściej.
Przeciwwskazania do wykonania skalingu
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:
- rozrusznik serca,
- pourazowe odklejanie siatkówki oka,
- ciąża.
W takich przypadkach skaling jest wykonywany metodą tradycyjną, tzn. przy pomocy skalerów ręcznych.