Technika Niskiego Tarcia (System Damona)
Technika bezligaturowa, aparaty bezligaturowe, Technika niskiego tarcia, System Damona, Damon System, System D, Technika samoligaturująca, Aparaty samoligaturujące.
Zastosowanie tej techniki powoduje, że leczenie większości przypadków staje się bardziej efektywne. Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji, polegający na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza gdyż nie ma elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.
EMPOWER CLEARE
Istnieją również bezligaturowe aparaty kosmetyczne, w których elementy metalowe są zredukowane i zastąpione w większości przez porcelanę, mniej widoczną na zębach.
INNOVATION R
Stosowana w tej technice konstrukcja zamka ortodontycznego, w połączeniu z zastosowaniem zaawansowanych łuków termalnych, powoduje, że przesunięcia zębów dokonują się szybciej i pod wpływem mniejszych sił. Przyczynia się to do wzrostu komfortu i szybkości leczenia oraz ograniczenie bólu po regulacji aparatu ortodontycznego. Równomierne przyłożenie sił aktywnych oznacza też lepsze działanie aparatu, a co za tym idzie skrócenie czasu leczenia u ortodonty.
Terapia aparatem bezligaturowym może być nawet o pół roku krótsza niż aparatem ze standardowymi zamkami.
Aparaty wyposażone w standardowe zamki (aparaty z ligaturami) działają skokowo – największe siły działają tuż po regulacji. W krótkim czasie zęby musza się przesunąć, a następnie są utrzymywane w nowej pozycji do następnej wizyty u ortodonty. Jest to męczące dla organizmu i tkanek utrzymujących zęby – przebudowa tkanek następuje skokami, co może stanowić dla nich szok. Natomiast w przypadku aparatów bezligaturowych siły aktywne działają bardzo długo i z niewielkim natężeniem. Tkanki mają czas na spokojną przebudowę i odtworzenie nowych mocnych struktur gdy zęby znajdą się w prawidłowym położeniu. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu dużych sił tarcia w aparatach z klasycznymi zamkami.
Ogromną zaletą zamków bezligaturowych jest ich łatwość czyszczenia. Ligatury są elementami, które najłatwiej zbierały osady, tworzyły trudno dostępne zakamarki, w których szybko osadzały się resztki pokarmu i tworzył kamień nazębny. Zdecydowanie trudno jest dbać o higienę jamy ustnej w przypadku takiego aparatu ortodontycznego. Wyeliminowanie ligatur w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie aparatu – nie ma trudno dostępnych miejsc, czy powierzchni, na których łatwo przylegają osady. Ligatury, nawet w kolorze zębów, bardzo szybko ulegały przebarwieniom, co w znacznym stopniu psuło estetykę uśmiechu.
Istnieją również bezligaturowe aparaty kosmetyczne, w których elementy metalowe są zredukowane i zastąpione w większości przez porcelanę, mniej widoczną na zębach.