Licówki
Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów. Licówki są bowiem stosowane jedynie w celach estetycznych. Ostateczny efekt zależy od materiału, z jakiego są wykonane.
Zalety licówek
Za pomocą licówek można zmienić wygląd pojedynczych zębów lub całych ich grup. Zwykle zakłada się je na przednie zęby . Na pozostałe stosuje się korony bądź formy pośrednie między licówkami a koronami. Wynika to z faktu, że licówki są delikatniejsze i obejmują jedynie zewnętrzną powierzchnię zęba. Z tego powodu założenie ich wiąże się z niewielką ingerencją w twarde tkanki zęba lub wręcz jej brakiem – podczas szlifowania usuwa się jedynie cienką warstwę szkliwa. Licówki pod względem koloru i wrażenia dotykowego są podobne do naturalnego szkliwa zębów. Za ich pomocą można idealnie odwzorować fakturę i odcień zęba.
Obecnie licówki można umocować na zębach na dwa sposoby:
z uprzednim szlifowaniem zęba - przygotowanie polega na niewielkim zeszlifowaniu zewnętrznej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Uprzednie szlifowanie jest konieczne, jeśli zamierzamy ingerować w korygowany ząb, np. jeśli przy pomocy licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby wysunięte lub wyrównać zęby obrócone. Bez tego zabiegu ząb wystawałby z łuku.
bez szlifowania - podczas tej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba, w związku z tym zakładanie licówek jest procesem odwracalnym. Przed pobraniem wycisku zęby są jedynie delikatnie polerowane. Licówki bez szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania diastemy, wydłużenia zębów albo zmiany ich koloru.
LICÓWKI KOMPOZYTOWOWE
Wykonane są z podobnych materiałów jak wypełnienia (plomby). Lekarz pokrywa zewnętrzną powierzchnię zęba, lub zębów odpowiednim materiałem. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, jednak ostateczny efekt nie jest tak doskonały jak z użyciem licówek ceramicznych. Kompozyty nowej generacji mają dobre właściwości pod względem połysku i koloru oraz adhezji do tkanek zęba, jednak możliwości modelowania , uzyskania perfekcyjnego kształtu i naturalnej przezierno
LICÓWKI PORCELANOWE - sposób na piękne ZĘBY
Niezbyt równe zęby, trwałe przebarwienia czy szpary powodują, że niechętnie się uśmiechasz?
Dzięki zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej bez problemu można dziś zmienić kolor zębów, skorygować ich położenie, a nawet kształt. Jednym ze sposobów uzyskania takiego efektu jest założenie licówek – cienkich (0,2–1 mm grubości) płatków porcelany, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów, ukrywając defekty estetyczne.
Licówki porcelanowe są najpopularniejsze, gdyż charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość - podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, z której są wykonane.
Dla kogo licówki?
Za pomocą licówek można rozjaśnić ząb, nadać mu piękny kształt i barwę, wydłużyć go, poszerzyć czy zlikwidować szpary między zębami. Używa się ich też do drobnej korekty ustawienia zębów, np. w przypadku niewielkiego skręcenia czy stłoczenia, zwłaszcza siekaczy górnych – ten cel osiąga się, dobierając odpowiednią grubość licówek. Ale nakładki te nie zastąpią leczenia ortodontycznego. Licówki to dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą rozjaśnić kolor zębów i zachować naturalną barwę, ale ukryć trwałe przebarwienia.
Zakłada się je też w przypadku nieestetycznych bruzd lub niewielkich uszkodzeń zębów, np. pęknięć, ukruszonych czy startych brzegów, rzucających się w oczy wypełnień zębów przednich. Jednak gdy zęby są bardzo zniszczone, stosuje się korony ceramiczne. Nie stosuje się ich również u osób, które zgrzytają zębami, lub obgryzają paznokcie, bo wtedy łatwo o uszkodzenie lub odklejenie się licówek.