Oferta
KIRETAŻ ZAMKNIĘTY I OTWARTY ( ZABIEGI PŁATOWE )
Zapalenie przyzębia spowodowane jest w głównej mierze przez zalegającą bakteryjną płytkę nazębną, której eliminacja jest kluczowym elementem leczenia periodontologicznego. Nie zawsze jednak, możliwe jest jej całkowite usunięcie standardowymi metodami higienizacyjnymi, takimi jak skaling i piaskowanie (czytaj więcej...), szczególnie dotyczy to obszaru poddziąsłowego. Konieczne staje się wtedy, chirurgiczne odsłonięcie powierzchni korzeni celem ich dokładnego oczyszczenia. Zabieg taki nazywamy kiretażem:
Kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć. Polega na usunięciu złogów poddziąsłowych -kamienia wraz z bakteriami i wypolerowaniu korzeni w znieczuleniu miejscowym, bez nacinania dziąsła.
Kiretaż otwarty (zabieg płatowy) - Zabieg ten polega na oczyszczeniu korzeni w przypadku bardzo głębokich kieszeni. W odróżnieniu od kiretażu zamkniętego, wykonuje się go po wcześniejszym nacięciu dziąsła i uwidocznieniu powierzchni korzeni. Po zakończonym oczyszczaniu, dziąsła zbliża się szwami. Zabieg wykonuje się oczywiście w znieczuleniu miejscowym.
PLASTYKA WĘDZIDEŁKA WARGI GÓRNEJ
Problemy periodontologiczne związane są z powstawaniem zmian zanikowych w przyzębiu przyśrodkowych siekaczy, co objawia się recesją dziąseł. Klinicznym zwiastunem przyszłych zmian w przyzębiu jest objaw pociągania (pull syndrome) – przy pociąganiu wargi górnej do przodu i do góry obserwuje się anemizację błony śluzowej dziąsła przyczepionego i wolnego.
Niski przyczep przerośniętego wędzidełka wargi górnej może powodować utrudnioną wymowę głosek przedniojęzykowych I często bywa przyczyną słabszego utrzymania górnej protezy, wskutek jej spychania. Zabieg chirurgiczny u takich pacjentów znacznie poprawia warunki pola protetycznego.
Niskie, przerośnięte wędzidełko górnej wargi w powiązaniu z diastemą jest postrzegane przez pacjentów jako defekt estetyczny. Dotyczy to zwłaszcza osób z dziąsłowym typem uśmiechu (gummy smile, gingival smile), kiedy to podczas szerokiego uśmiechu widoczne jest więcej niż 2 mm dziąsła brzeżnego, z silnie uwypuklonym wędzidełkiem .