Kiedy należy rozpocząć leczenie? Jak długo trwa?
Właściwy czas rozpoczęcia leczenia jest uzależniony od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, jednak niewątpliwie ważne jest, aby odpowiednio wcześnie przyjść na wizytę konsultacyjną w celu sprawdzenia czy zgryz rozwija się prawidłowo. Czasem krótkie i stosunkowo proste leczenie może przywrócić rozwój narządu żucia na prawidłową ścieżkę. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje ryzyko, że później leczenie jest dużo bardziej trudne i skomplikowane.
Zaleca się, by pierwsza wizyta dziecka u ortodonty odbyła się około 7 r.ż.,a nawet wcześniej, jeśli lekarz stomatolog lub pediatra widzi potrzebę konsultacji w młodszym wieku.
Małe dzieci często uprawiają dysfunkcje i parafunkcje, czyli nieprawidłowe czynności, które nieleczone prowadzą do rozwoju wady zgryzu.
W okresie uzębienia mlecznego i mieszanego (6-12 r.ż.) najczęściej stosujemy aparaty wyjmowane i proste aparaty stałe, a czas leczenia zależy od nasilenia wady zgryzu i dalszego rozwoju dziecka.
W Asdent-Gruca uważamy, że każde dziecko pod koniec wymiany zębów (ok.11-12 r.ż) powinno choć raz być skontrolowane przez lekarza ortodontę, gdyż im wcześniej dziecko trafi do specjalisty we wspomnianym okresie, tym większa szansa na skuteczne leczenie bez konieczności usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych. Najlepszy wiek do leczenia większości złożonych problemów ortodontycznych przypada na okres maksimum wzrostowego, który pokrywa się z okresem dojrzewania. W tym okresie możemy zwykle liczyć na lepszą niż wcześniej współpracę ze strony młodego pacjenta.
W okresie uzębienia stałego najczęściej stosujemy aparaty stałe, które są bardzo efektywne w korekcie ustawienia zębów, jednak wymagają od pacjenta starannego oczyszczania zębów, gdyż utrudniają utrzymanie higieny. (Czytaj więcej...)
Leczenie trwa zwykle od 12 do 24 miesięcy, a trudnych przypadków nawet dłużej. Właściwy wiek leczenia ortodontycznego (Czytaj więcej...)