Korony i mosty protetyczne
Korony protetyczne
Stosujemy celem odbudowy zębów bardzo zniszczonych i stanowią rozwiązanie w sytuacji, kiedy korony zęba nie da się już odbudować materiałem kompozytowym.
Korona jest wykonywana w pracowni protetycznej na podstawie wycisku pobranego przez stomatologa. Może być mocowana na specjalnie przygotowanym zębie, lub na implancie. Umożliwia korektę kształtu i koloru zęba oraz pewną zmianę ustawienia zęba w łuku zębowym. Materiał z którego wykonuje się koronę powoduje zabezpieczenie zęba przed bakteriami próchnicotwórczymi.
Kiedy ząb jest bardzo zniszczony w wyniku próchnicy lub złamania, wypełnienie kompozytowe byłoby zbyt duże, aby utrzymać się w nim. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie korony protetycznej, która jednocześnie odbudowuje ząb oraz wzmacnia go. Korony mogą być mocowane zarówno na zębach jak i na implantach.
Korona protetyczna przypomina swego rodzaju czapeczkę nakładaną na ząb. Dzięki wytrzymałym materiałom, z których jest wykonywana, korona protetyczna opasając ząb wzmacnia go i jednocześnie odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd.
Korony porcelanowe na metalu
Najpowszechniej wykonuje się korony porcelanowe na metalu. Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny - jest ukryty pod porcelaną. Korony na metalu zazwyczaj stosujemy w odcinkach bocznych łuków zębowych, gdyż ich estetyka ulega pewnemu pogorszeniu po kilku latach, szczególnie w okolicy przydziąsłowej, co u niektórych pacjentów może stanowić problem kosmetyczny.
Korony porcelanowe na cyrkonie i pełnoceramiczne
Do uzupełnień zębów przednich stosuje się bardzo estetyczne korony pełnoceramiczne LAVA oraz korony pełnoceramiczne InCeram. Cechą koron pełnoceramicznych jest doskonała estetyka, są one nie do odróżnienia od zębów naturalnych. Podbudowę koron pełnoceramicznych LAVA stanowi tlenek cyrkonu, materiał niezwykle wytrzymały, a przy tym przezierny, tak jak zęby naturalne.
Korony akrylowe
Jako korony tymczasowe wykonuje się korony akrylowe. Mogą one być wykonywane przez lekarza w gabinecie w technice bezpośredniej lub przez laboratorium protetyczne po uprzednim pobraniu wycisku.
Mosty protetyczne
Prace te stosujemy celem uzupełnienia brakujących zębów, jeśli istnieją przeciwwskazania do zastosowania implantów. Konieczne jest oszlifowanie sąsiadujących z luką zębów, a niekiedy ich przeleczenie kanałowe, aby sąsiednie zęby mogły przejąć funkcję tego uzupełnianego zęba. Materiały używane do wykonania mostu są podobne jak do koron protetycznych.
Most jest wykonywany w pracowni protetycznej na podstawie wycisku wykonanego przez stomatologa. Może być również wykonany na specjalnie przygotowanych zębach, lub na implantach. Umożliwia uzupełnienie brakujących zębów poprzez dostawienie ich do sąsiednich własnych zębów pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby zęby filarowe (na których opiera się most) były mocne, zdrowe i prawidłowo tzn. osiowo ustawione.
Lek. Ortodonta Tomasz Gruca radzi:
Przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego warto wybrać się po poradę do lekarza ortodonty, gdyż zęby na których wykonuje się mosty powinny być prawidłowo (osiowo) obciążone. Ząb pochylony do luki po usuniętym zębie jest nieprawidłowo (nieosiowo) obciążony i nie jest w stanie na dłuższą metę przejąć funkcji zęba brakującego. Takie pochylone i wydłużone zęby powinny być przestawione do prawidłowych pozycji przed leczeniem protetycznym metodami ortodontycznymi. W przeciwnym razie trwałość pracy protetycznej będzie ograniczona.