Co to jest kiretaż zamknięty i otwarty
Kiretaż to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju paradontozy w szczelinie między dziąsłem a zębem. Jest to procedura medyczna najczęściej stosowana podczas leczenia chorób przyzębia. Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Zapalenie przyzębia spowodowane jest w głównej mierze przez zalegającą bakteryjną płytkę nazębną, której eliminacja jest kluczowym elementem leczenia periodontologicznego. Nie zawsze jednak, możliwe jest jej całkowite usunięcie standardowymi metodami higienizacyjnymi, takimi jak skaling i piaskowanie, szczególnie dotyczy to obszaru poddziąsłowego. Konieczne staje się wtedy, chirurgiczne odsłonięcie powierzchni korzeni celem ich dokładnego oczyszczenia pod kontrolą wzroku – kiretaż otwarty.
Kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć. Polega na usunięciu złogów poddziąsłowych -kamienia wraz z bakteriami i wypolerowaniu korzeni w znieczuleniu miejscowym, bez nacinania dziąsła.
Kiretaż otwarty – zabieg płatowy - Zabieg ten polega na oczyszczeniu korzeni w przypadku bardzo głębokich kieszeni. W odróżnieniu od kiretażu zamkniętego, wykonuje się go po wcześniejszym nacięciu dziąsła i uwidocznieniu powierzchni korzeni. Po zakończonym oczyszczaniu, dziąsła zbliża się szwami. Zabieg wykonuje się oczywiście w znieczuleniu miejscowym.
Możliwe objawy po zabiegu:
Niezależnie od tego, czy dentysta wykonuje kiretaż otwarty czy zamknięty, zabieg jest zawsze przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jednak po ustąpienia znieczulenia pacjent może przez kilka dni odczuwać pewien dyskomfort, związany z wystąpieniem następujących objawów:
- w efekcie kiretażu otwartego, polegającego na przecięciu dziąsła, a następnie na oczyszczaniu i wygładzeniu powierzchni korzeni zębowych, może pojawić się niewielki obrzęk oraz przebarwienie wargi i/lub policzka, czasowa utrata czucia dziąsła w operowanej okolicy, a także niewielkie ilości krwi w ślinie.
- bywa również, że przez kilka dni po zabiegu zęby wykazują dużą nadwrażliwość i silnie reagują na ciepłe oraz zimne napoje. W niektórych przypadkach mogą również wykazywać tymczasową zwiększoną ruchomość.
Jak szybko dojść do formy po zabiegu kiretażu?
Aby zminimalizować dolegliwości bólowe, pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać następujących zaleceń:
- po zabiegu unikać gwałtownego pochylania głowy, ponieważ dochodzi wówczas do przekrwienia dziąseł. Utrzymywanie niższego ciśnienia krwi zmniejsza krwawienie i przyspiesza proces gojenia, dlatego po kiretażu przynajmniej jeden dzień należy przeznaczyć na odpoczynek.
- przyjmować przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe lub antybiotyk. Pierwszą tabletkę przeciwbólową można zażyć zaraz po zabiegu, zanim jeszcze ustanie znieczulenie. Do uśmierzania bólu absolutnie nie wolno stosować aspiryny!
- stosować zimne okłady w celu zminimalizowania obrzęku (również kolejnego dnia po zabiegu). Okłady należy przykładać na 15 minut, a następnie zrobić dłuższą przerwę,
- przez przynajmniej 48 godzin po zabiegu nie wolno palić oraz pić alkoholu,
- przez pierwsze 7 dni po zabiegu stosować miękką, półpłynną dietę, do czasu zdjęcia szwów unikać żucia pokarmów po stronie operowanej.
Higiena jamy ustnej w okresie pozabiegowym
Początkowo należy używać specjalnej, ultra miękkiej szczoteczki dla osób po zabiegach chirurgicznych, ograniczając powierzchnię szczotkowania jedynie do koron zębów. Dziąsła można delikatnie masować po 10- 14 dniach od przeprowadzenia kiretażu. Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i nie dopuścić do zalegania resztek pokarmów, należy 3 razy dziennie płukać buzię, jednak nie wolno czynić tego zbyt energicznie. Ponadto w miejscu przeprowadzenia zabiegu nie powinno się stosować nici dentystycznych, irygatora i szczoteczek międzyzębowych przez co najmniej 6 tygodni od daty zabiegu (ich działanie może być zbyt inwazyjne i doprowadzić do rozejścia szwów, założonych na dziąsło).