Stan zapalny dziąsłą - cichy zabójca zębów
Kamień nazębny powstaje z płytki nazębnej, która jest obecna na zębach wszystkich ludzi i tworzy się już po kilku minutach od oczyszczenia zębów. Powstaje on pod wpływem minerałów zawartych w ślinie i nie da się go usunąć czyszcząc zęby w domu szczoteczką i pastą.
Czym jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia (tkanki podtrzymującej ząb) należą do chorób, które najczęściej zawdzięczamy sami sobie. Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią. Jeżeli dziąsła krwawią podczas szczotkowania, to jest to pierwsza oznaka ich zapalenia. Do tego momentu zapalenie dziąseł jest bezbolesne, więc często nie zauważamy problemu. Jeśli nie zauważymy podrażnienia, to dziąsła zaczną się cofać. Tkanka łącząca zęby z dziąsłami ulega uszkodzeniu i powstaje w tym miejscu wolna przestrzeń. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, to zapalenie będzie sięgać coraz głębiej, aż zęby całkowicie stracą swoje utrzymanie i zaczną wypadać.
Jeżeli zapalenie będzie postępować dalej, to może dojść do kości i nawet powoli doprowadzić do jej zaniku. Zapalenie przyzębia może się rozwinąć bez widocznych oznak. Mogą to być:
- zmiany ustawienia zębów
- "wydłużanie się" zębów i ich rozchwianie
- nieświeży oddech
Stan zapalny dziąsła- cichy zabójca zębów
Kamień nazębny odsuwa brzeg dziąsła od zęba i umożliwia wnikanie bakterii pod dziąsło. Organizm broni się przed bakteriami gromadząc komórki obronne (białe krwinki) i krew. Dlatego brzeg dziąsła jest zaczerwieniony i często krwawi pod wpływem bodźców np. czyszczenia zębów. W wyniku przedostania się bakterii przez barierę brzegu dziąsłowego powstaje zapalenie dziąseł (stan zapalny dziąsła).
Higienistka stomatologiczna Edyta Kij:
Przewlekły stan zapalny dziąsła nie daje żadnych dolegliwości i może być wykryty tylko w czasie badania dentystycznego. Stan zapalny dziąsła trwa niekiedy wiele lat, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia.
Paradontoza, patologiczny zanik kości
Stan zapalny dziąsła i kamień nazębny poddziąsłowy prowadzą do paradontozy. Pod wpływem substancji powstałych w wyniku rozpadu bakterii i komórek obronnych krwi powstają toksyny i lizyny, które rozpuszczają stopniowo kość otaczającą zęby. Powstają pionowe ubytki kości, które stopniowo zmieniają się w poziomy zanik kości, który jest praktycznie nieodwracalny.
Osłabione zęby zaczynają się ruszać, mogą nawet wypadać, Dziąsło na nich obsuwa się, bo nie jest podparte kością i pojawiają się długie, nieestetyczne korzenie. Niepodparte zęby mogą się przesuwać, tworzą się szpary. Choroba rozwija się podstępnie przez wiele lat, praktycznie nie dając objawów.
W ASDENT-GRUCA uważamy, że należy regularnie kontrolować i w razie potrzeby usuwać kamień nad- i poddziąsłowy, co najmniej raz na pół roku, a nawet co trzy miesiące jeśli pacjent ma skłonność do odkładania się złogów nazębnych. Bardzo istotne jest nauczenie pacjenta właściwego wykonywania szczotkowania i oczyszczania zębów w domu, aby efekty higienizacji gabinetowej były jak najdłuższe.
Zapobieganie chorobom dziąseł i przyzębia jest tańsze niż leczenie i daje lepsze efekty!
Nasz personel wykona instruktaż higieny, pomoże w dobraniu właściwej szczoteczki, pasty, nici dentystycznej, płukanek i innych akcesoriów, a także zaproponuje zabiegi higienizujące jak:
- usuwanie kamienia nazębnego (czytaj więcej...)
- piaskowanie zębów (usuwanie osadów piaskarką stomatologiczną (czytaj więcej...)
- instruktaż higieny (czytaj więcej...)