Czy zawsze należy uzupełniać brakujące zęby?
Tak, wszystkie braki zebów które sąsiadują z zębami pacjenta trzeba uzupełnić. Jeśli się tego nie zrobi w odpowiednim czasie, zęby sąsiednie nachylają się do luki, co prowadzi do zaniku kości po stronie luki. Poza tym obniżeniu ulega wysokość zwarcia zębów, co prowadzi do chorób stawów skroniowo- żuchwowych i starczego wyglądu.
Skutki nieuzupełnienia zębów:
- Między zębami pojawiają się szpary, które są nieestetyczne i dziąsło między nimi jest drażnione, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego .
- Zęby przechylają się stopniowo w kierunku luki, co powoduje asymetrię uśmiechu oraz są poddawane niefizjologicznym siłom poza osią zęba. Siły te potęgują przechylanie zęba i powodują ich wyważanie oraz utratę kości w okolicy brzegu dziąsłowego. Powstaje kieszeń dziąsłowa i kostna, gdzie gromadzą się bakterie i kamień nazębny, powodując jeszcze szybszy zanik kości oraz nieprzyjemny zapach z ust.
- Ząb z przeciwnego łuku, nie mając podparcia, wydłuża się do luki i przeszkadza w ruchach bocznych żuchwy i prowadzi do jego uszkodzenia i rozchwiania, a w konsekwencji do usunięcia.
- W miejsce po usuniętym zębie zachodzą procesy zaniku kości i dziąsła, prowadzące do obniżenia ich wysokości. Im dłużej trwa taki zanik, tym jest większy i z czasem trudniej jest lekarzowi uzyskać idealną estetykę uśmiechu, co zmusza niekiedy implantologa do dodatkowego zabiegu regeneracyjnego.
- Niekontrolowane przesunięcia zębów prowadzą do zaburzeń zgryzu i obniżenia wysokości zwarcia. Skutkiem nieprawidłowych kontaktów między zębami ulegają one uszkodzeniu pod wpływem niefizjologicznych sił, które pośrednio uszkadzają staw skroniowo- żuchwowy.
Nawet pojedyncze braki zębowe powinny być uzupełnione. Dlaczego? Czytaj więcej...